هفت دقیقه

مرجع سخنرانی کوتاه

دانلود سخنرانی آیت الله مصباح

دانلود سخنرانی آیت الله مصباح

 

صفحه اختصاصی دانلود سخنرانی آیت الله مصباح یزدی. زندگی نامه کوتاه: علامه محمد تقی مصباح یزدی متولد 1313 در شهر یزد می باشد. ایشان فقیه، فیلسوف، مفسر و از دانشمندان و اساتید حوزه علمیه قم بود.

تاسیس و ریاست موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی رحمه الله علیه، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست شورای عالی مجمع جهان اهل بیت علیهم السلام، عضویت در مجلس خبرگان رهبری و جامعه مدرسین از سوابق ایشان بود.

ایشان آثار بسیار ارزشمندی درباره علوم اسلامی، تفسیر، فلسفه، معارف اسلامی و اخلاق از خود بجای گذاشتند. از جمله آثار ایشان «آموزش فلسفه» و «آموزش عقاید» بود که همچنان متن درسی مراکز دانشگاهی و حوزوی می باشد و به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است. «اخلاق در قرآن»، «نظریه سیاسی اسلام» و «نظریه حقوقی اسلام» از جمله آثار ایشان است.

این عالم وارسته، در ۱۲ دی ۱۳۹، بر اثر بیماری در تهران درگذشت و روز ۱۵ دی پس از تشییع در قم، در حرم حضرت معصومه(س) دفن شد. این صفحه به طور اختصاصی برای دانلود سخنرانی آیت الله مصباح یزدی ایجاد شده است.

صفحه اختصاصی سخنرانی های استاد مصباح

سخنرانی مذهبی کوتاه

کلید همه خوبی ها

امام صادق علیه السلام می فرمایند: همه خوبی ها را در یک مخزن جمع کرده اند و کلید آن زهد و بی رغبتی به دنیا است. اگر می خواهیم از شر بدی ها آزاد شویم و ترک گناهان برای ما آسان شود کلیدش بی رغبتی به دنیا است.
سخنرانی مذهبی کوتاه

چه خوب باشی چه بد یاری می‌شوی

هر کس دنیای نقد و زودگذر را بخواهد ما هم برایش در آن عجله می کنیم. البته برای هر که بخواهیم و هر قدر که بخواهیم ، آن گاه جهنم را برایش معین می کنیم که ملامت زده و رانده شده در آن شود. (سوره اسراء آیه 18)
سخنرانی مذهبی کوتاه

وقتی قلب رقاص خانه می شود

امیرالمؤمنین علیه السلام در نهج البلاغه دنیا را به علفی تشبیه می کند که خوردن آن باعث ابتلاء به وبا می شود و قلب را به محل رقاصی هم و غم دنیا تبدیل می کند و در نهایت انسان را هلاک می کند.
سخنرانی مذهبی کوتاه

رابطه دنیا و زهد

گاهی این سوال مطرح می شود که خدا چرا دنیا را آفرید و این همه جاذبه در آن قرار داد و از طرفی گفت دنیا را دوست نداشته باشید؟ انگار تکوین و تشریع خداوند با هم سازگار نیست. پاسخ چیست؟
سخنرانی مذهبی کوتاه

دنیا ملعون است یا محبوب؟

در بعضی روایات چنین تعبیر شده است که دنیا و هرچه در آن است ملعون است. از طرفی در روایات دیگر از دنیا تعریف شده است و از مذمت دنیا نهی شده است. این دو چگونه با هم جمع می شود؟
سخنرانی مذهبی کوتاه

اهمیت شناخت ظرفیت ها

حلوایی برای پیامبر(ص) آوردند. ایشان نخوردند. گفتند مگر حرام است؟ فرمودند حرام نیست، لکن می ترسم مزه اش در دهانم بماند و شوق دوباره خوردنش ذهنم را مشغول و از یاد خدا غافل کند. آیا ما هم چنین وظیفه ای داریم؟
سخنرانی مذهبی کوتاه

دنیا پرستی هفت جزء دارد

روایتی از امام سجاد علیه السلام در کافی شریف وارد شده است که در آن بغض دنیا را بعد از معرفت خداوند و رسولش سومین عمل ارزشمند می شمارد. در ادامه این حدیث هفت مؤلفه تشکیل دهنده حب الدنیا معرفی می شود.
1 2